عنوان مطلب :دلایل پنهان چاقی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
  • |
  • بخش : بهداشت و سلامت
دلایل پنهان چاقی


 پنج عامل پنهان افزایش وزن

 بدن شما زمانی عملكرد مناسبی دارد كه به میزان كافی استراحت كند. وقتی شما به اندازه كافی نمی خوابید، بدن شما فشار فیزیولوژیكی و بیوشیمیایی را تجربه می كند و این باعث می شود چربی بیشتری در خود ذخیره كند.

 چاق شدن مساله یی است كه بسیاری از افراد با آن دست به گریبانند. این مساله یك شبه روی نمی دهد و عوامل زیر در به وجود آمدن آن دخیل هستند:
1. شما می توانید در اثر كمبود خواب چاق شوید
بدن شما زمانی عملكرد مناسبی دارد كه به میزان كافی استراحت كند. وقتی شما به اندازه كافی نمی خوابید، بدن شما فشار فیزیولوژیكی و بیوشیمیایی را تجربه می كند و این باعث می شود چربی بیشتری در خود ذخیره كند.

هنگامی كه شما خسته هستید، نمی توانید به خوبی استرس و فشار را تحمل كنید، بنابراین شما ممكن است به غذا خوردن روی بیاورید و این یك مكانیزم دفاعی است. به علاوه، شما هنگامی كه در ساعات انتهایی شب و نیمه شب غذاهای سبك می خورید، میزان كالری بیشتری دریافت می كنید.

برخی از افراد فكر می كنند برای اینكه به خواب روند، خوردن غذا می تواند مفید باشد. ولی تنها كاری كه این عمل انجام می دهد، اضافه كردن كالری بیشتر به میزان كالری دریافتی در طول روز است.

علائمی كه نشان می دهد شما به اندازه كافی استراحت نكرده اید عبارتند از: خستگی مفرط، پایین بودن میزان انرژی، چرت زدن و احساس كج خلقی.

سعی كنید كه هر شب 8 ساعت كامل بخوابید. یا حداقل 15 دقیقه به زمان خواب خود اضافه كنید تا مشاهده كنید كه چه احساسی خواهید داشت. این تجربه را با اضافه كردن زمان های 15 دقیقه یی به میزان خواب خود ادامه دهید تا بفهمید كه چه میزان خواب برای شما مناسب است. وقتیكه شما كیفیت خواب خود را بالاببرید و بطور منظم ورزش كنید، احساس بهتری خواهید داشت.
2. شما ممكن است به خاطر استرس چاق شوید
ما در جامعه یی زندگی می كنیم كه نیازمند كار اضافی و نیروی اضافی است تا آرامش بیشتری داشته باشیم. استرس و فشار ما را به سمت جلو هدایت می كند و به ما كمك می كند تا از عهده تقاضاهای زندگی برآییم: اما استرس می تواند بر اخلاقیات و احساسات ما تاثیرگذار باشد.

واكنش در مقابل استرس، حتی اگر مواجهه با مسوولیت ها یا رویارویی با فشار مالی باشد، باعث ایجاد یك فرآیند بیوشیمیایی می شود و باعث می شود بدن در حالت حفظ بقا قرار گیرد، بنابراین انرژی ذخیره می كند، سرعت متابولیسم پایین می آید و مواد شیمیایی از قبیل كلسترول، لپتین و سایر هورمونها ذخیره می شوند.همین امر باعث می شود كه چاقی در مناطق شكمی به وجود بیاید.

بسیاری از افراد برای مقابله با استرس خود به غذا روی می آورند، اما مطمئنا این روش مفید نیست. غذا یك راه حل موقتی است، چون این روش بر عوامل واقعی استرس كه در جهت كاهش میل به غذا و حل مشكل است تاثیری ندارد.

 افرادی كه در حالت استرس به غذا روی می آورند بیشتر تمایل به غذاهایی دارند كه میزان بالایی از كربوهیدرات دارد. چون این غذاها باعث بالارفتن یك ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین می شوند، كه می تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد. استفاده از غذا یك روش خوددرمانی است.

بسیاری از افراد از مواد نشاسته یی برای آرام شدن و احساس بهتر استفاده می كنند. برای غلبه بر استرس پیشنهاد می شود از روش های آرام بخش و ریلكس كننده كه تمرین ورزشی محسوب می شوند، استفاده شود، چون هم كالری اضافی بدن سوزانده می شود و هم باعث ایجاد آرامش در فرد می شود.

3. شما ممكن است به خاطر استفاده از دارو چاق شوید
برخی از داروهایی كه توسط پزشكان برای درمان بیماری هایی از قبیل افسردگی، اختلالات رفتاری، حملات ناگهانی میگرن، فشار خون و دیابت تجویز می شوند، می توانند باعث اضافه شدن وزن شما شوند. این افزایش وزن می تواند تا 5 كیلو در ماه نیز باشد.

برخی از استروئیدها و درمان جایگزینی هورمونی در خانمها و حتی قرصهای ضدبارداری می توانند باعث بالارفتن تدریجی وزن شوند. داروها می توانند از روش های متفاوتی باعث اضافه وزن شما شوند. آنها می توانند باعث زیاد شدن اشتها شوند، در روند ذخیره چربی ها در بدن تغییراتی ایجاد كنند و حتی سطح انسولین بدن را تغییر دهند.

البته همه داروها در افراد مختلف عوارض یكسانی ندارند. درباره داروهای ضدافسردگی، اضافه شدن وزن ربطی به عملكرد قرص ندارد بلكه داشتن احساس بهتر می تواند باعث افزایش اشتهای فرد شود. بعضی از داروها می توانند باعث نگهداری مایعات در بدن شوند كه باعث نشان داده شدن به صورت اضافه وزن می شود. اما این چربی نیست و براحتی قابل بازگشت است.

برخی از رایجترین داروهایی كه باعث بالارفتن وزن می شوند عبارتند از: استروئیدها، داروهای ضدافسردگی، داروهای آنتی سایكوتیك (كه برای اختلالات روانی تجویز می شوند)، داروهای ضدتشنج، داروهای دیابت، داروهای ضد فشارخون و داروهای سوزش معده.

اما مهم است به یاد داشته باشید كه چند كیلو اضافه وزن در مقایسه با كاری كه این داروها برای سلامتی شما انجام می دهند، ارزشمند است. به علاوه اگر عامل اصلی اضافه شدن وزن، داروهایی باشد كه مصرف می كنید، شما همچنان با داشتن یك رژیم غذایی سالم و ورزش كردن می توانید از بیشتر شدن اضافه وزنتان جلوگیری كنید. حتی می توان دارو را با داروی دیگری جایگزین كرد هرچند كه به ندرت داروها تنها عامل چاقی فرد هستند.

اگر شما به این موضوع مشكوك هستید كه عامل بالارفتن وزن شما داروهایی است كه مصرف می كنید، با پزشك معالج خود صحبت كرده و از او درباره تغییر داروهایتان مشاوره بخواهید. اما هر تصمیمی كه می گیرید بدون نظر پزشك معالج خود دارو را قطع نكنید.


4. شما ممكن است به خاطر شرایط پزشكی خود وزن اضافه كنید
یكی از رایج ترین شرایط پزشكی كه باعث می شود شما وزن اضافه كنید، كم كاری تیروئید است. یك نقص در هورمونهای تیروئید كه باعث می شود متابولیسم بدن كاهش پیدا كند، باعث كم شدن اشتها شده و وزن بالامی رود.

اگر شما احساس خستگی، بیحالی و سستی، تورم، گرفتگی صدا و خش دار شدن آن، عدم تحمل سرما، خواب بیش از حد یا سردرد دارید، باید به پزشك مراجعه كنید تا با یك آزمایش ساده معلوم شود كه آیا تیروئیدتان كم كار است یا خیر.

نوع نادری از بیماری غدد فوق كلیوی به نام سندرم كوشینگ وجود دارد كه كه در آن هورمون كورتیزول در خون بالامی رود: این بیماری هم می تواند باعث افزایش وزن شود.

 5. خانم ها ممكن است پس از یائسگی دچار اضافه وزن شوند
زنان در سنین مختلف یائسه می شوند، اما اكثرا در نیمه زندگی خود یائسه می شوند و بعد از این حالت آنها نسبت به زمانیكه جوانتر بوده اند، فعالیت و تحرك بدنی كمتری خواهند داشت. همزمان با بالارفتن سن، متابولیسم بدن بطور طبیعی كندتر می شود، در همین هنگام تغییرات هورمونی می تواند باعث احساس گرسنگی، افسردگی و خواب كم شود.

این فرآیند چند عاملی است. هنگامی كه زمان یائسگی فرا می رسد، خانم ها استروژن كمتری تولید می كنند و شكل بدنی آنها تغییر می یابد و شروع به چاق شدن می كنند. استروژن باعث از بین رفتن چربی در قسمت های پایین بدن می شود و هنگامی كه این هورمون در بدن كم شود، چربی ها در قسمت میانی بدن تجمع پیدا می كنند (چاقی مردانه) .

برای جلوگیری از تجمع چربی در این مناطق باید میزان تمرینات ورزشی را بیشتر كرد: زنان باید درك كنند كه ورزش های قدرتی و بلند كردن وزنه چقدر برای سلامت آنها مهم است و نگران نباشید، انجام ورزشهای قدرتی باعث نمی شود كه بدنی عضلانی پیدا كنید. تركیبی از تمرینات ورزشی و رژیم غذایی با میزان كالری كنترل شده سرشار از كلسیم و ویتامین D باعث می شود از افزایش وزن ناشی از یائسگی جلوگیری شود.

 هشت دليل که سبب چاقي مي‌شود 

اين موضوع حقيقت دارد که معمولا ما در صورتي دچار چاقي يا اضافه وزن مي‌شويم که يا زياد غذا بخوريم يا به اندازه کافي فعاليت بدني نداشته باشيم. اما گاهي چاقي مي‌تواند دلايل پزشکي داشته باشد که در اينجا به 8 مورد آن اشاره مي‌کنيم.


1)کم‌کاري تيروييددر اين حالت، غده تيروييد که به شکل پروانه در پايين گلو قرار گرفته است، به اندازه کافي هورمون تيروييدي ترشح نمي‌کند. از آنجا که اين هورمون نقش کليدي در تعادلات متابوليکي دارد، توليد کم آن سبب کندي متابوليسم شده و در نتيجه هر چه فرد مصرف مي‌کند، به شکل چربي ذخيره شده و به انرژي تبديل خواهد شد. زنان 6 برابر مردان به اين بيماري مبتلا مي‌شوند و به همين دليل ميزان شيوع چاقي در آنها بيشتر است. در صورتي که پزشک شما تشخيص داد مبتلا به کم‌کالري تيروييد هستيد، احتمالا براي شما هورمون درماني را تجويز خواهد کرد.

2مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري

 اکثر قرص‌هاي پيشگيري از بارداري هورمون پروژسترون و استروژن تشکيل شده‌اند که جلوي تشکيل تخمک را تا 99 درصد مي‌گيرد. با اين حال مصرف اين قرص‌ها تا حدی مي‌تواند سبب اضافه وزن شود. دليل آن هم تاثير استروژن در ذخيره‌سازي چربي توسط ارگان‌ها است که البته يک ضرورت براي بدن زن در حين بارداري است. در صورتي که شما براي پيشگيري از بارداري از قرص استفاده مي‌کنيد، بهتر است هر چند وقت يک بار روش خود را تغيير داده و از روش‌هاي ديگر کمک بگيريد. 3)مصرف قرص‌هاي ضدافسردگي

قرص‌هاي ضدافسردگي مي‌توانند تعادل ترکيبات شيميايي مغز را تغيير دهند و فرد را از حالت افسردگي رها کنند. با اين حال در اکثر موارد مصرف آنها سبب اضافه وزن جزيي خواهد شد. در صورتي که شما به هر دليلي از اين نوع قرص‌ها مصرف مي‌کنيد، بهتر است در کنار آن عادات صحيح زندگي را هم به کار ببنديد، يعني يک رژيم غذايي سالم داشته باشيد و به اندازه ورزش کنيد.

 4)ديابت نوع 2

ديابت نوع 2 زماني به وجود مي‌آيد که بدن به اندازه کافي انسولين ترشح نکند يا بدن نسبت به آن مقاوم باشد. درمان‌هاي آنتي‌ديابتيکي که براي اين بيماران تجويز مي‌شود معمولا سبب بروز اضافه وزن مي‌شود. درمان با انسولين يا ساير داروها خواه‌ناخواه کمي اضافه وزن براي بيمار به دنبال دارد، پس در صورتي که به ديابت نوع 2 مبتلا هستيد، بهتر است در کنار داروهاي آنتي‌ديابتيک داروي متفورمين هم مصرف کنيد اما قبل از هر چيز با پزشک خود مشاوره کنيد چون اين دارو با همه سازگار نيست.

5)نشانگان کوشينگ

 اين بيماري نادر که به نام هيپرکوتيکوتيزوليسيم هم معروف است در اثر ترشح زياد کورتيزول توسط غدد فوق‌کليوي ايجاد مي‌شود. وظيفه اين هورمون کنترل فشارخون و متابوليسم است. برخي از نشانه‌هاي ابتلا به اين بيماري وزن‌گيري به ويژه در ناحيه صورت و گردن، خستگي، پرفشاري خون و افزايش گليسمي يا قندخون است. عوامل زيادي مي‌توانند زمينه ابتلا به اين ناراحتي را فراهم کنند. به عنوان مثال هورمون‌ درماني طولاني براي بهبود بيماري‌هايي نظير آسم يا تومورهاي غيرسرطاني جزو اين دسته‌اند. با توجه به دليل ابتلا به بيماري؛ جراحي، راديوتراپي يا مصرف داروهاي کم‌کننده توليد کورتيزول مي‌تواند موثر باشد.

6)نشانگان تخمدان پلي‌کيستيک

به هم ريختگي تعادل هورموني مي‌تواند سبب بروز کيست يا کيسه‌هاي مايع حاوي تخمک شود که از تخمدان‌ها آزاد نشده‌اند. اين کيست‌ها روند تخمک‌گذاري‌ را مختل کرده و در نتيجه سبب اضافه وزن، پرمويي در صورت، اختلال در دوره‌هاي عادت ماهانه و گاهي ظاهر شدن آکنه مي‌شود. در صورتي که به اين ناراحتي دچار شديد، اولين توصيه پزشک تغيير شيوه زندگي و مصرف داروهايي مثل متفورفين است که متابوليسم را کنترل کرده و سبب تعادل هورموني مي‌شود.

7)مصرف استروژن

 با آغاز يائسگي ميزان توليد هورمون استروژن در بدن کاهش قابل ملاحظه‌اي پيدا مي‌کند که از جمله نشانه‌هاي آن گرگرفتگي و عرق کردن‌هاي شبانه است. در اين حالت پزشک معمولا هورمون درماني جايگزين را پيشنهاد مي‌کند. هورمون درماني خود مسب جذب آب است که به دنبال آن فرد شاهد افزايش وزن خود خواهد بود. در کنار اين موضوع با افزايش وزن متابوليسم هم کند‌تر مي‌شود. براي حل اين مساله هم بهترين توصيه انتخاب عادات صحيح غذايي و تمرينات فيزيکي براي مقابله با تغييرات ناشي از يائسگي است

8) استروييدها

مصرف کورتيکواستروييدها معمولا براي درمان آرتريت روماتوييد، آسم يا ديگر بيماري‌ها استفاده مي‌شود و التهابات دردناک را تسکين مي‌دهد. اما در عين حال ميزان جذب آب توسط بدن را افزايش مي‌دهد. از سوي ديگر چون فرد مبتلا به اين ناراحتي‌ها تحرک کمتري دارد، کالري کمتري مي‌سوزاند و دچار اضافه وزن خواهد شد. اگر از چاقي در اين شرايط رنج مي‌بريد، از پزشک خود بخواهيد نوع درمان را تغيير دهد اما توجه داشته باشيد داروهاي ديگر شايد مسبب چاقي نباشند اما عوارض ديگري به دنبال خواهند داشت.

 

شکم صاف برای خانمها با برنامه مناسب

نرمش ملایم و متعادل (مثل یوگا و پیاده روی) به آب شدن چربی ها سرعت می دهد و مشکل شما را در مدت زمان کمتری حل می کند...
*قطع مصرف هله هوله
بسیاری از آبنبات ها و اسنک ها شامل گـلیسـیرین و شــکر بالایی هسـتند. در معده به طور کامل هضم نمی شوند و این امر سبب می شود که شکم شما نفخ کند.”

*بدوید (در حدود 2 کیلومتر):

”ورزش های سنگین، فشار و تنش فراوانی را بر روی بدن شما وارد می آورند و همین امر موجب می شود که عضلات برای مدت زمان طولانی نرم و سست باقی بمانند. اما نرمش ملایم و متعادل (مثل یوگا و پیاده روی) به آب شدن چربی ها سرعت می دهد و مشکل شما را در مدت زمان کمتری حل می کند.”

*در مصرف نمک و ادویه زیاده روی نکنید
مصرف بیش از حد ادویه جات و نمک ها باعث می شود که شکم شما نفخ کند. یک چهارم فنجان سس کچاپ سه برابر مقدار سدیمی که بدن شما در طول روز نیاز دارد، را فراهم می سازد. یک قاشق سوپخوری سس سویا جایگزین مناسبی برای آن خواهد بود.

*پتاسیم مصرف کنید
این ماده طبیعی ادرار آور بوده و اثر نفخ آور نمک را از بین می برد. می توانید آنرا در گوجه فرنگی، موز، ماهی قزل آلا، بادام و گیلاس پیدا کنید.

*H2Oبیشتری مصرف کنید
نوشیدن آب به میزان لازم، باعث می شود تا آبی که در بدن شما به دلیل وجود نمک جمع شده به آسانی خارج شود و نفخ شکمتان از بین برود.
4 حرکت شکم که معجزه می کند!
1-دراز نشست استاندارد….. 2-دوچرخه…..3- دراز نشست عمودی … 4- ورزش پهلوها
6 تصور غلط که باعث افتادگی شکم می شود

1- برای سفت شدن شکم یاید حرکات مربوط به آن را هر روز انجام دهید
دلیل: عضلات شکم نیاز به استراحت و بهبودی دارند. در طول زمان استراحت است که ماهیچه ساخته می شود. انجام تمرین های شکمی برای 3 تا 5 روز در هفته موجب می شود شما عضلات سفت، و شکم صافی پیدا کنید.”

2- تمرین کامل شکم نیم ساعت طول می کشد
اگر نیم ساعت طول بکشد تا شما احساس کنید عضلات شکمتان در تحرک هستند، پس احتمالا حرکات را اشتباه انجام می دهید. …نحوه انجام دادن حرکات را مجددا بازبینی نمایید و بر روی مدت زمان تمرکز نکنید. همیشه کیفیت مهم تر از کمیت است.

3- دراز نشست خیلی آرام، عضلات را محکم تر می کند
دلیل: آنقدر که روند معمولی دراز نشست شما را لاغز می کند، آرام انجام دادن آن به آب شدن چربی ها کمک نمی کند. در حقیقت کندی در انجام حرکات اصلا سودمند نیست. تمرینات باید به شما در هر حالتی کمک کنند: چه بخواهید وارد ورزش کیک بوکس شوید چه بخواهید یک چمدان را از روی زمین بلند کنید. در هر دو حالت ذکر شده شما کارهای خود را که در حالت اسلو موشن(slow motion) که انجام نمیدهید.

4- بهترین زمان برای انجام حرکات شکمی، آخر تمرین ها می باشد
هیچ فرقی نمی کند شما چه زمان ورزش های شکمی را انجام دهید، فقط درست انجام دادن و ثبات در تمرینات است که باید مورد توجه قرار گیرد.” بنابراین بهترین زمان وقتی است که احساس کنید می خواهید تمرینات را انجام دهید. اما اگر می خواهید در ابتدای تمرینات حرکات مربوط به شکم را انجام دهید، اول باید خودتان را حسابی گرم کنید. هنگامیکه خون در گردش باشد، می توان به آسانی از بروز بسیاری از آسیب دیدگی ها جلوگیری کرد.

5- با انجام حرکات پایلیت (Pilates ) نمی توانید شکم خود را 6 تكه کنیداین حرکات بیشترین تاثیر را بر روی شکم شما می گذارند و اگر آنها را به همراه یک رژیم غذایی سالم انجام دهید، به طور حتم می توانید لایه های مورد نظر خود را بر روی شکم به وجود آورید. شکل شکم، قد و بلندی نیم تنه بالایی شما، جزء اموری هستند که به ژن هایتان ارتباط پیدا می کند.”

6- بدون وزنه و دستگاه نمی توانید شکم خود را آب کنید
دلیل: شما به هیچ وجه به وزنه نیازی ندارید، البته بسیاری از ورزشکاران برای اینکه توانایی و قدرت خود را افزایش دهند از وزنه استفاده می کنند. لیون می گوید: ”بسیاری از دستگاهها و وزنه ها برای استفاده خانم ها طراحی نشده اند، اگر شما به طور مناسب در دستگاه قرار نگیرید، ممکن است فشار به قسمت های که نباید، وارد شود. او برای ما یک نصیحت دیگر هم دارد: به زمین بچسبید که هم موثر است هم ارزان و آنرا در هر جایی به راحتی می توانید پیدا کنید.

نتیجه بیشتر در زمان کمتر
 

حرکات را کمی آرام تر انجام دهید: با چهار شماره بالا بیایید و با 4 شماره به حالت اول باز گردید.
5 تا 10 ثانیه در دشوارترین حالت دراز نشست باقی بمانید.
حرکات خود را کم کم انجام دهید: این کار باعث می شود تا عضلات شکم از سایر ماهیچه ها جدا شده و تاثیر تمرینات مستقیما بر روی شکم وارد شود.

شکم خود را صاف کنید
انجام این حرکت به شما کمک می کند تا شکمتان را لاغر تر کنید. در حالی که صورتتان در مقابل زمین قرار دارد، بر روی شکم دراز بکشید. وزنتان را بر روی کمر و شکم بدهید و سعی کنید دست ها و پاها را از روی زمین بلند کنید. برای چند ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سپس به موقعیت اولیه باز گردید و یک مرتبه دیگر این حرکت را تکرار کنید