عنوان خدمت :هومیوپاتی یا مشابه درمانی

هومیوپاتی یا مشابه درمانی

هومیوپاتی از دو واژه ی هومیو به معنی مشابه و پاتی به معنی درد و رنج تشکیل شده بدین ترتیب معنای هومیوپاتی را می توان درمان با درد مشابه بیان نمود و لغت هومیوپاتی در فارسی به معنی مشابه درمانی است. 
هومیوپاتی یا مشابه درمانی. روش درمانی ویژه ای است که با تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار با داروهای ویژه، فرد را به سمت بهبودی سوق می دهد. بر پایه اصول اولیه هومیوپاتی هر ماده ای که در بدن سالم یکسری نشانه های بیماری ایجاد کند در صورت تجویز به فرد بیمار با همان، علائم بیماری وی را درمان خواهد کرد. البته به شرط آنکه نشانه های موجود در بیمار و نشانه هایی که آن ماده دارویی می تواند ایجاد کند، تا حد ممکن مشابه باشند. خصوصیات روحی و عصبی جایگاه ویژه ای در درمان هومیوپاتی دارد. اگرچه بیمار تنها برای یک درد جسمی به پزشک هومئوپات مراجعه کرده است، ولی باید واقعیت های روحی، عاطفی و عصبی خود را با پزشک در میان بگذارد. هر بیماری که نیروی حیاتی وی از بین نرفته باشد می تواند از هومیوپاتی انتظار بهبود داشته باشد. با نگرش به اینکه هومیوپاتی با تحریک سیستم ایمنی بدن عمل می کند، چنانچه این سیستم و ساختار بدن دچار نابودی برگشت ناپذیر شود امید به بهبود کاهش می یابد. مهم ترین ویژگی این روش درمانی نگرش کلی به انسان ها از دید جسمی، روانی و احساسی است. در این درمان از داروهایی استفاده می شود که علائم بیماری را پوشش داده و با تحریک سیستم ایمنی و حیاتی بیمار، بیماری را درمان می کند دیدگاه اصلی این طب بازسازی و هوشیار کردن سیستم حیاتی بدن به گونه ای است که خود بدن با امکاناتی که در اختیار دارد بیماری را درمان نماید. 

 

 

مثال هایی از مشابه درمانی 
ـ درمان هاری به وسیله واکسن هاری که از بزاق سگ هار تهیه شده، یعنی بیماری هاری به وسیله ماده ای درمان شده که خود آن ماده ایجادکننده هاری می باشد پس اینجا درمان مشابه با مشابه است. 
ـ پیاز موجب آبریزش از چشم و بینی می شود و درست شبیه حالتی که در سرماخوردگی یا در حساسیت های فصلی، به وجود می آید بدین ترتیب پیاز قرمز یکی از داروهای خوب هومیوپاتی در درمان آبریزش بینی است. 
ـ مثال دیگر زنبور گزیدگی می باشد که موضع گزید شده دچار ورم شدید می شود جالب است بدانید که زنبور عسل یکی از داروهای اصلی هومیوپاتی در ورم می باشد. و همچنین استفاده از داروی هومیوپاتی نفت در درمان ترک خوردگی و اگزمای پوست است، دست افرادی که با نفت زیاد سر و کار دارند ترک خورده و ملتهب است و با تجویز این دارو دست این افراد خوب می شود. 

تاریخچه 
این روش درمان در سال 1810 توسط پزشک آلمانی به نام ساموئل هانه من در آلمان معرفی شد. وی در طول سالها تلاش بی وقفه توانست هومیوپاتی را به کاملترین سطح خود برساند و بیماران بسیاری را درمان کند. 

وضعیت قانونی هومیوپاتی 
هم اکنون از هومیوپاتی در شبکه های درمانی بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به عنوان یکی از روش های درمان بیماری های حاد و مزمن استفاده می شود و دارای مراحل آموزش دانشگاهی می باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا FDA کلیه داروهای هومیوپاتی را تحت عنوان (فارماکوپه هومیوپاتی) آمریکا به رسمیت شناخته است. هم اکنون این روش درمان در کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، آمریکا، هندوستان، پاکستان و برزیل و بسیاری از دیگر کشورها خدمات درمانی به بیماران ارائه می دهد. 
یکی از سازمان های بزرگ بین المللی در زمینه هومیوپاتی جامعه بین المللی پزشکان هومیوپات است که ایران نیز عضو آن می باشد. در ایران نیز شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت در سال 1377 وزیر بهداشت وقت دستورالعمل تعیین تکلیف پزشکان شاغل به هومیوپاتی را به واحدهای تابعه ابلاغ کرد و در سال 1381 انجمن هومیوپاتی ایران (http//www.himeopathyiran.org) تشکیل شد و هم اکنون مشغول به کار است. این انجمن با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی برای ساماندهی هومیوپاتی در کشور تلاش می کند. 
داروهای هومیوپاتی 
داروهای هومیوپاتی عموماً منشاء طبیعی دارند که بیش از 70% از گیاهان 20% از مواد معدنی و بقیه از منابع حیوانی (سموم مار، زنبور ...) تهیه می شوند، اما نکته قابل توجه در مورد داروهای هومیوپاتی این است که این داروها از غلظت بسیار اندک ماده اولیه برخوردارند. یعنی بسیار رقیق شده اند و از سوی دیگر توسط روش های خاص داروسازی هومیوپاتی از خواص دارویی فوق العاده ای برخوردار می باشند، به طوری که داروهای هومیوپاتی عموماً در اندازه ای بسیار کوچک و مقادیر و دفعات بسیار کم تجویز می شوند، اما اثرات درمانی فوق العاده زیادی را دارا می باشند. آخرین تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که خواص بنیادی مواد توسط روش های داروسازی هومیوپاتی به مولکول های آب منتقل می شود و تغییر آرایش مولکول های آب همچون نسخه برداری از ماده اولیه عمل می نماید. به عبارت ساده تر خواص ماده اولیه که دارو از آن تهیه می شود همچون تصویری بر روی مولکول های آب نقش می بندد. 
داروهای هومیوپاتی از نظر ظاهری اکثراً به صورت دانه های ریز می باشند که گرانول نامیده می شوند. 

هومیوپاتی و کودکان 
بسیاری از کسانی که در ابتدا با هومیوپاتی آشنا می شوند این سوال را می پرسند که آیا کودکان را هم می توان با هومیوپاتی معالجه نمود؟ این سوال از آنجا ناشی می شود که این افراد هنوز به درستی هومیوپاتی را نشناخته اند و از عوارض احتمالی آن برای کودکان بیم دارند. اما حقیقت آن است که نه تنها کودکان نیز می توانند با این روش درمان شوند که شاید برای کودکان این درمان بسیار سودمندتر باشد! 

چه بیماری هایی از طریق هومیوپاتی درمان می شوند؟ 
هومیوپاتی یک طب کامل می باشد و محدوده عمل آن نه تنها شامل بیماری های طب رایج است بلکه مشکلاتی را هم که حتی به ظاهر بیماری تلقی نمی شود هم در بر می گیرد مثلاً اخلاق نامناسب، عرق کردن بیش از اندازه و بیماری هایی که با درصد بسیار بالایی از طریق هومیوپاتی به درمان قطعی می رسد عبارتند از: 
پوست: جوش های صورت و بدن (مقاوم به داروهای شیمیایی)، پسوریازیس، خارش، کهیر، اکنه، حساسیت های پوستی و... 
گوش و حلق و بینی: آلرژی فصلی، زخم و آفت های مکرر دهان، بدبویی مزمن دهان، سینوزیت مزمن، ترشحات پشت حلق دائم، صداهای اضافه در گوش، کاهش شنوایی، گرفتگی مزمن بینی 
سر و گردن: سردردهای مزمن، میگرن، احساس های خاص در سر مثل سنگینی، بزرگی، سوزش سر، ریزش مو 
سینه و قلب: دردهای مزمن، تپش قلب، دردهای قلبی، مشکلات قلبی مقاوم به درمان، سرفه های مزمن، نفس تنگی، آسم، فشار خون... 
گوارش: درد و زخم معده، نفخ معده و روده، یبوست و یا اسهال های مزمن، تهوع و استفراغ های مکرر (مانند دوره بارداری ...) 
اعضای بدن: دردهای مزمن دست و پا، روماتیسم، سرد یا داغ بودن غیرطبیعی دست و پا، عرق زیاد و غیرطبیعی در کف دست و پا، خواب رفتن دست و پا، کمردردها، درد سیاتیکی، انواع فلج ... 
زنان: دردهای قاعدگی شدید، مشکلات جنسی، خونریزی های زیاد، عفونت های زنان مزمن و مکرر، کیست تخمدان فیبرم، رحم نازایی 
مغز و اعصاب: افسردگی، اضطراب ها، ترس ها، اخلاق و عادات نامناسب، عصبانیت های شدید و سریع، فراموشکاری، آزردگی از افکار گذشته یا حال، تیک عصبی، خجالتی بودن... 
کمردردهای حاد و مزمن، دیسک مهرها، سیاتیک 
دیگر موارد: تومورها، سرطان ها (البته با توجه به شرایط بیمار)، پارکینسون، ام اس (البته با توجه به شرایط بیمار) و بیماری هایی که در پزشکی کلاسیک حتی اسمی ندارند! 
فهرست فوق تنها نمونه ای از قدرت عمل هومیوپاتی می باشد و شاید بهتر باشد بیماری هایی در این زمینه نام برده نشود. 

مزیت های درمان با هومیوپاتی 
ـ پرهیز از سرکوب کردن علائم بیماری و در نتیجه درمان کامل، نه تسکین موقت بیماری 
ـ درمان علائم متعدد بیماری در قسمت های مختلف بدن با تجویز یک دارو 
ـ قوی تر شدن نیروی حیاتی بدن در نتیجه پیشگیری از سایر بیماری ها 
ـ تشکیل پرونده کامل پزشکی برای بیمار 
ـ هزینه کمتر درمان به دلیل استفاده از حداقل میزان دارو و آزمایش های پاراکلینیک 
ـ مصرف بسیار آسان دارو (خصوصاً برای کودکان و نوزادان) و عدم وجود طعم و بوی نامطبوع دارو 

طول درمان بیماری هار هومیوپاتی 
طول درمان بیماری ها در هومیوپاتی بسیار متغیر است، با توجه به نوع بیماری (حاد یا مزمن) از چند ساعت تا چند ماه متفاوت است شاید به عنوان یک معیار کلی می توان گفت به ازای هر یک سال بیماری یک ماه زمان برای درمان نیاز داریم. البته شدت بیماری، نیروی حیاتی بیمار و همینطور مصرف یا عدم مصرف داروی شیمیایی نیز در تعیین این مدت اهمیت دارد. 
فرد بیماری که تحت درمان با داروی هومیوپاتی می باشد باید پرهیزهای غذایی و دارویی خاصی را رعایت کند چرا که این مواد با داروی هومیوپاتی تداخل نموده و اثر آنها را کم می کند. این مواد عبارتند از: 
سیر (خام، پخته)، موسیر، نعناع، عرق نعناع، قهوه، نسکافه، و داروهایی نظیر کورتون ها مثل بتامتازون، دگزامتازون که به صورت قرص، کرم، آمپول می باشند باید مصرف نشود در غیر این صورت همانگونه که اشاره شد اختلال در درمان هومیوپاتی ایجاد می شود.